Zkušenosti z Itálie

Domov důchodců Ústí nad Orlicí sbíral zkušenosti v Itálii

Čtyři severoitalská zařízení navštívili ve dnech 9. až 14. června 2019 zaměstnanci Domova důchodců Ústí nad Orlicí. Návštěva se uskutečnila na základě pozvání z italské strany. O našem Domovu v severní Itálii vědí, protože se pravidelně účastníme tamních Alzheimer festivalů a dokumentární film o našem zařízení se promítal i na milánské radnici. Tentokrát jsme navštívili čtyři zařízení ve dvou regionech. Z každé návštěvy si odvážíme nové nápady a poznatky.

Všechna navštívená italská zařízení se věnují péči o osoby s Alzheimerovou chorobou – především, pobytové, ale i terénní.

Naučili jsme se několik italských slov, ale především jsme se seznámili s unikátní metodou výtvarné činnosti pro osoby s demencí, s rozšiřujícími aktivizačními technikami a domluvili jsme se na výměnných stážích českých a italských zaměstnanců. Dva italské způsoby práce chceme přenést jako zahraniční know-how do České republiky, protože tady se nevyužívají a je to škoda.

Domov důchodců Ústí nad Orlicí bude spolupráci se severoitalskými Domovy dále prohlubovat. Připravuje například česko-italskou odbornou konferenci.

O uskutečněné cestě proběhne přednáška s promítáním fotografií pro obyvatele a zaměstnance Domova a jejich rodinné příslušníky.

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08V prosinci jsme se téměř nezastavili. Vše začalo 2.12., kdy jsme v doprovodu pěveckého sboru Čtyřlístek rozsvítili domovský strom. Ještě v tom samém týdnu za námi dojeli děti ze ZŠ z České Třebové a ke konci týdne nás navštívila početná Mikulášská družina. Krásná vánoční vystoupení si pro nás připravili studenti z gymnaziálního sboru Vox coloris, nadějní klavíristi ze ZUŠ Ústí nad Orlicí a děti ze Speciální školy Ústí nad Orlicí. Na samý závěr nás svým vystoupením potěšily děti ze ZŠ Hylváty, které k nám již tradičně zavítaly v doprovodu členek ČČK a místostarosty pana Jiřího Preclíka. Po jejich odchodu nám pod stromečkem zůstalo neuvěřitelné množství dárků, za které Vám všem moc děkujeme. Krásnou vánoční atmosféru si pro naše obyvatele připravily také pracovnice rehabilitace, které Vám všem děkuji za podporu v projektu Společně za úsměv. Díky Vaší finanční podpoře budou moci zakoupit další potřebné přístroje a pomůcky na oblíbené wellness hodinky :-) Nechyběla ani vánoční Kavárnička, na které nechyběly tradiční vánoční zvyky, ale také vystoupení dětí z pohybového kroužku ze Sopotnice. Na samém úvodu Kavárničky se s námi podělili někteří naši obyvatelé o Vánoční příběh, který ve spolupráci s Renčou Rakovou s chutí nastudovali.
Listopad v Domově byl na aktivity jak jinak než plnohodnotný :-) Hned na jeho začátku nás navštívili manželé Náhlíkovi a podělili se s námi o zážitky z cesty po Americe. Často jsme také zpívali při muzikoterapii, nezahálel ani kocourek Bělík, který k nám dochází se svou paničkou Jiřkou. Velmi nás potěšily děti ze ZŠ Bratří Čapků ze vzdělávacího programu Začít spolu, se kterými jsme společně vyrobili šnečí ulitu, naše logo. Na Svatomartinskou kavárničku jsme se důkladně připravili zásobou vynikajících svatomartinských rohlíčků a nechybělo ani svatomartinské víno. Na závěr měsíce jsme se pokochali krásou přírody Orlických hor díky krásnému promítání pana Bartoně.
Do měsíce října jsme vstoupili s úsměvem rtech. K mezinárodnímu dni úsměvů jsme si totiž uspořádali Veselou kavárničku. Hodně jsme také vyráběli podzimní dekorace, těla jsme regenerovali při wellness hodinkách. Potěšení na duši nám také přináší kočička Bělinka a králík Bob. Nechybělo ani hudební vystoupení oblíbené skupiny Viola.
V září jsme se v Domově opravdu nenudili. Hned 5. září jsme uspořádali tradiční domovské sportovky. Počasí bylo parádní, kromě sportovních výkonů jsme mohli dlouho posedět venku a zazpívat si s panem Slavíkem, který k nám čas od času zajde zpříjemnit odpoledne se svoji harmonikou. Pochutnali jsme si i na opékaných párcích. Při příležitosti Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby jsme již tradičně otevřeli brány našeho Domova široké veřejnosti. Tento den jsme také využili k tomu, abychom předali dokončený parčík našim obyvatelům. Přijela k nám také klinická psycholožka paní Mgr. Petra Urbanová a seznámila nás s počátečními příznaky Alzheimerovy choroby. Všichni návštěvníci mohli ochutnat pokrmy naší kuchyně, slané i sladké chuťovky připravili i naši obyvatelé v rámci aktivizačních činností. Začala k nám docházet paní Jiřka s kočičkou Bělinkou. Rehabilitační pracovnice měli na pilno ve svém "wellness centru" a těšili jsme se ze slunečních paprsků babího léta.
V létě jsme si užívali pohodu a hlavně jsme si dopřávali relax na těle i na duši. Navštěvovali jsme nedalekou cukrárnu, pečovali jsme o naše zahrádky, ve kterých se nám urodilo spousta dobrot a krásných květin. Taky jsme si trochu hráli. Plné ruce práce jsme měli s připravováním podzimní výzdoby a hlavně, a to ze všeho nejvíce a nejraději, jsme se společně scházeli na čerstvém vzduchu a užívali si slunečních paprsků. Dobrá nálada a pohoda u nás v létě rozhodně nechyběly. :-)
Červen v Domově je již léta výletní. Nebylo tomu jinak ani letos. Cílovým místem pro nás byl tentokrát Letohrad. Poseděli jsme v zámecké restauraci, pokoukali jsme v zámeckém parku a dokonce nás mile pozdravili i místní papoušci. Dělo se toho ale mnohem víc. Navštívil nás Gony s Pavlem a jako vždy byli velmi milí a přátelští. Počasí nám konečně dovolilo uspořádat Kavárničku s opékáním a bylo to moc prima, párky na ohni jsou prostě párky na ohni :-) Jaksepatří jsme také oslavili Mezinárodní den námořníků, ve kterém v horkém dni nechyběly vodní radovánky. Díky našim rehabilitačním sestřičkám můžeme našim obyvatelům vždy jednou v týdnu nabídnout wellness dopoledne, které je mimochodem u našich obyvatel velmi oblíbené a hojně navštěvované. S Nezbednou pohádkou k nám zavítaly děti ze ZŠ České Libchavy, zahrát a zazpívat přišly i děti ze ZUŠ Ústí nad Orlicí.  Také jsme sbírali lípu, navštívili nedaleké zahradnictví, hráli člověče, nezlob se! a s úsměvem na tváři jsme se těšili ze slunečného léta. :-)
Domov důchodců Ústí nad Orlicí sbíral zkušenosti v Itálii Čtyři severoitalská zařízení navštívili ve dnech 9. až 14. června 2019 zaměstnanci Domova důchodců Ústí nad Orlicí. Návštěva se uskutečnila na základě pozvání z italské strany. O našem Domovu v severní Itálii vědí, protože se pravidelně účastníme tamních Alzheimer festivalů a dokumentární film o našem zařízení se promítal i na milánské radnici. Tentokrát jsme navštívili čtyři zařízení ve dvou regionech. Z každé návštěvy si odvážíme nové nápady a poznatky. Všechna navštívená italská zařízení se věnují péči o osoby s Alzheimerovou chorobou – především, pobytové, ale i terénní. Naučili jsme se několik italských slov, ale především jsme se seznámili s unikátní metodou výtvarné činnosti pro osoby s demencí, s rozšiřujícími aktivizačními technikami a domluvili jsme se na výměnných stážích českých a italských zaměstnanců. Dva italské způsoby práce chceme přenést jako zahraniční know-how do České republiky, protože tady se nevyužívají a je to škoda. Domov důchodců Ústí nad Orlicí bude spolupráci se severoitalskými Domovy dále prohlubovat. Připravuje například česko-italskou odbornou konferenci. O uskutečněné cestě proběhne přednáška s promítáním fotografií pro obyvatele a zaměstnance Domova a jejich rodinné příslušníky.
Květen byl u nás v Domově na aktivity jak jinak než bohatý. S odchodem zmrzlých mužů jsme konečně mohli osázet mobilní zahrádky. Zazpívali jsme si také s paní učitelkou Lenkou Barvínkovou u klavíru. Velký ohlas mělo i vystoupení dětí z pěveckého sboru Písnička ze ZŠ Komenského. Fandili jsme hokeji a procvičovali jsme jemnou motoriku při vyrábění jarní dekorace s dobrovolníky. Pekli jsme rebarborovou buchtu i slané preclíky. Uspořádali jsme si Májovou kavárničku, zašli jsme však nejen na kafíčko i do nedaleké cukrárny. Závěrem května jsme se také potěšili s dětmi ze ZŠ Hylváty, které k nám zavítaly v doprovodu členek ČČK.
Duben byl na aktivity v Domově opravdu bohatý měsíc. Přednášku o historii Českého červeného kříže si pro nás připravily jeho členky. Chuťové pohárky jsme potěšili návštěvou nedaleké cukrárny, navštívili jsme i kino v době promítání nejsledovanější komedie Ženy v běhu. Uspořádali jsme velikonoční jarmark, který jsme završili velikonoční kavárničkou, na které se svým tanečním programem vystoupila děvčata se Sopotnice.  Velký úspěch také zaznamenala bramboráčková akce, při které jsme zpracovali 25 kg brambor !!! Pak už nám jen zbývalo protáhnout si těla v tělocvičně, těšit se z hezkého počasí a zpívat si s Vox coloris a tančit :-) Přiletěly také čarodějnice, jejichž tanec můžete sledovat na našem facebooku, fotografie z této akce na stránky dodáme co nejdříve :-)
 Březen v Domově patří již tradičně plesu. Nebylo tomu jinak ani letos, tentokráte se nesl v duchu pyžam. Zábava byla fantastická, velkým dílem za to vděčíme hudebníkům ze Sopotnické dechovky. Zprvu jsme se báli, že se pod tolika nástroji bude Domov otřásat v základech, ale opak byl pravdou. Veselá hudba se Domovem pokorně a poklidně linula a všichni jsme si ji náležitě užili. Sopotnické dechovce za to patří velký dík !!! :-) Kromě plesu jsme však v březnu stihli ještě zasázet květiny, zazpívat si s dětmi ze ZUŠ Ústí nad Orlicí, které si pro nás pod vedením paní učitelky Kamily Šejnohové připravily písničky na přání a v neposlední řadě jsme po dlouhé době měli možnost potěšit se s naším psím kamarádem Gonym. 8. března tradičně všechny ženy v Domově osobně navštívil pan ředitel a předal jim kytičku.
Únor nám na aktivity příliš nepřál. Pro zvýšenou nemocnost jsme museli většinu naplánovaných aktivit odložit či úplně zrušit. Čas jsme trávili většinou odpočinkem. Relaxovali jsme s kinetickým pískem, hráli bingo či karty, učili se fotografovat se studentkami Střední uměleckoprůmyslové školy Ústí nad Orlicí. Na konci února nás vylákalo ven přicházející jaro a na procházkách jsme čerpali energii ze slunečních paprsků. 
Letošní leden byl nejen hodně sněhový, ale také mrazivý, proto jsme museli oželet oblíbené vycházky a více času jsme trávili doma. Pustili jsme se tedy do pečení, vaření, pletení. Svá těla jsme protáhli nejen cvičením, ale také při tanci. Veselé muzicírování jsme si užili s panem Šimonem Pečenkou, se kterým jsme si zazpívali oblíbené filmové písničky. Na své si však přišli i pánové, kteří si uspořádali pánský klub (kam byl dámám vstup zakázán) a užili si také legraci při závodění na autodráze. :-)
 • Bližší informace o službě?
  Mgr. Eva Plívová
  vedoucí sociálního úseku
  734 793 446
  Mgr. Dana Matoušková, DiS.
  sociální pracovnice
  603 566 767
  Volejte ve všední den
  od 8 do 16 hodin
  Pracovnice hodiny

Zřizovatel

DDUO na Facebooku